Ako na pergolu

Zvolte tú pravú

Naše infocentrum je tu pre Vás, keď hľadáte odpoveď na najčastejšie otázky. Radi Vám poradíme s výberom alebo údržbou pergol. Pokiaľ Vás zaujíma viac, napíšte nám alebo navštívte naše showroomy na Slovensku alebo v Čechách.

Ešte než sa pustíte do výberu pergoly

Ujasnite si, čo presne od nej očakávate. Chcete v nej sedávať prakticky celoročne, alebo ju budete využívať iba v lete? Plánujete ju primontovať k stene, alebo postaviť na záhradu napríklad k bazénu? A ktorá z pergol sa najviac hodí k Vášmu domu?

Od toho sa potom samozrejme odvíja orientácia pergoly na danú svetovú stranu, ale aj výber jej veľkosti, designu a príslušenstva. Zvoľte si tú pravú pergolu, poradíme Vám, ako postupovať.

Vyberte materiál, typ a umiestnenie pergoly

Na trhu sa najčastejšie stretnete s dvoma druhmi pergol, drevenými a hliníkovými. My v AL Pergolách, ako už názov našej firmy napovedá, vyvíjame a dodávame iba hliníkové pergoly. Hliník má výhody, ktoré drevo nech už akokoľvek ošetrené nikdy mať nebude.

Hliníkové pergoly

Naopak moderné domy výborne dopĺňajú hliníkové pergoly minimalistického designu. Doplňte ich príslušenstvom k pergolám a užite si ich luxusný vzhľad a perfektnú funkčnosť.

  • Hliníkové pergoly nehrdzavejú a nedegradujú
  • Profily pergol sú ľahké a majú pomerne vysokú nosnosť
  • Práškové farby na profiloch sú bezúdržbové a ich životnosť je 30 rokov
  • Dizajn hliníkových pergol sa perfektne hodí k modernej zástavbe
  • Hliníkové pergoly môžu mať pohyblivé časti – napr. otočné lamely bioklimatických pergol

Hliníkové pergoly majú veľmi dlhú životnosť a okrem prípadného čistenia, ku ktorému Vám postačí vlhká handrička, sa o ne prakticky nemusíte starať. Presvedčia Vás články v našom blogu alebo sa poraďte s našimi odborníkmi.

Sme tu pre Vás, ozvite sa nám na e-mail info@wekerwood.sk alebo na tel. +421 902 240 051.

Umiestnenie hliníkovej pergoly pergoly

A kde si svoju pergolu predstavujete? Čo sa týka inštalácie, máte dve možnosti: obstaranie samonosnej hliníkovej pergoly, ktorú umiestnite kdekoľvek na pozemku, alebo pergoly s montážou k stene domu. Také nájdu využitie napríklad ako zastrešenie terás alebo balkónov.

Dajte pergole rozmer

Pokiaľ viete, že sa na relax pod pergolou teší celá rodina, netroškárte a stavte na väčší rozmer. Pre správnu rodinnú grilovačku je potrebný rozmer pergoly aspoň 5 x 3,5m, čím viac tým lepšie, ideálny rozmer pergoly z našich skúseností je okolo 6m šírky a 3,6m hĺbky.

Stavebné povolenie na pergolu?

Na pergole so zastavanou plochou menšou ako 25m² nepotrebujete stavebné povolenie, jej stavbu dokonca ani nemusíte ohlasovať.

Podľa stavebného zákona (§ 103 zákona č. 183/2006 Zb.) totiž stavba do plochy o 25 m² a 5 m výšky s jedným nadzemným podlažím, podpivničená maximálne do hĺbky 3 m na pozemku rodinného domu alebo stavby na rodinnú rekreáciu, nevyužívaná na skladovanie horľavých látok, nepodlieha nutnosti stavebného povolenia.

Nie ste si istí? Zavolajte, poradíme Vám aj s Vaším projektom.

Zvoľte zastrešenie pergoly

Zastrešenie pergoly nie je dobré podceniť. V lete Vás chráni pred ostrými slnečnými lúčmi aj dažďom, v zime znesú niektoré typy pergol aj slušný nános snehu.

Fixné zastrešenie

Zasklené pergoly, pergoly s polykarbonátom

Fixné zastrešenie pergoly nie je možné odňať, je jednoducho pevnou súčasťou konštrukcie. Spoľahlivo Vás ochráni pred nepriaznivým počasím, zároveň neprídete o výhľad na oblohu – zasklené pergoly prepúšťa každý lúč. Hodí sa preto predovšetkým na východnú a severnú stranu domu. Zaobstarajte si k nim ešte aj strešnú markízu a striedavo si vychutnávajte slnečné lúče a príjemný tieň.

Plánujete investovať menej? Zamerajte sa na rad pergol s Pergola Espace s polykarbonátovou strechou.

Posuvné zastrešenie pergoly

Pod markízovou pergolou CUBE sa schováte pred dažďom a užijete si tieni. Pokiaľ ale dostanete chuť na slnečné lúče, stačí zastrešenie jednoducho zasunúť. Rovnako tak v zime, keď je každý lúč vzácny, môžete nechať terasu pekne prehriať.

Bioklimatické pergoly s otočnými lamelami

Najnovším trendom vo svete pergol sú bioklimatické pergoly, ktoré sa pýšia širokou škálou funkcií. Ich strešné lamely je možné naklopiť do požadovaného uhla tak, aby Vás vždy chránili pred rozpáleným slnkom a klíma v pergole bola príjemná. Lamely totiž umožňujú lepšiu ventiláciu vzduchu. Pokiaľ hľadáte pergolu na južnú alebo na západnú stenu, je pre Vás bioklimatická pergola správna voľba.

Bioklimatické pergoly nielenže moderne vyzerajú, ale vďaka technológiám tak aj fungujú. Ovládajte ich mobilným telefónom napríklad rovno z pohovky.

Sme výrobcovia špičkovej bioklimatickej pergoly SKYLINE, ktorá je najpredávanejšou pergolou svojho druhu v SR.

Vylaďte si priestor pod pergolou

To, aká bude pod pergolou klíma, neurčuje len jej zastrešenie. V ponuke príslušenstva na Vás čakajú vychytávky v podobe screenových roliet Zipex, ktorými si zaistíte bočné tienenie a ochranu proti vetru aj pohľadom susedov. Alebo treba fixné či posuvné zasklenie Move na vytvorenie zimnej záhrady.

V chladných mesiacoch oceníte výkonný infražiarič Heliosa a kedykoľvek sa zotmie, rozžiarite pergolu LED osvetlením odolným voči vode a prachu.

Celým procesom výberu Vás prevedieme

S výberom Vám radi poradíme. Následne všetko starostlivo zameriame a urobíme Vám vizualizáciu, aby ste mali jasnú predstavu o tom, ako bude Vaše nové obľúbené miesto na záhrade vyzerať.

Inšpirujte sa vykonanými realizáciami.

O niekoľko týždňov od podpísania zmluvy začneme s montážou, ktorá trvá spravidla jeden deň. Všetko po sebe starostlivo upratáme a vy si už večer vychutnáte posedenie pod novou pergolou.